Studentské Oscary: Made in Czechia.
Pásmo filmů představí tři vítěze a dva nominované na Studentského Oscara. Ocenění udílí od roku 1972 americká Akademie filmového umění a věd a česká díla studentů a absolventů filmový škol v něm pravidelně figurují už od 80. let. V pásmu budete mít možnost zhlédnout „mockument“ Jana Svěráka Ropáci, loutkovou Dceru Darii Kascheevy, animovaný dokument Přes střepy, svérázné pojetí života Ladislava Stroupežnického Furiant a čerstvě oceněného Krajana od Pavla Sýkory a Viktora Horáka.
Ropáci (1988)
Režie: Jan Svěrák
Hraný dokument Ropáci natočil Jan Svěrák v roce 1988 jako absolventský snímek na katedře dokumentárního filmu pražské FAMU. Pojednává o fiktivní vědecké výpravě za neznámým živočichem, ropákem, jehož existence odporuje veškerým zásadám normálního života ve zdravé přírodě. Závažný ekologický problém je zde podán zcela naruby; příběh je přitom líčen tak věrohodně, že mystifikace je takřka dokonalá.
Dcera (2019)
Režie: Daria Kashcheeva
Loutkový film Darii Kashcheevy vypráví o vztahu otce a dcery, kteří k sobě, i přes veškeré vzájemné nepochopení, nakonec naleznou cestu. Emocionální vypětí a zneklidňující atmosféru snímku podporuje na animovanou tvorbu nezvykle dynamická kamera a detailní záběry na tváře loutek, jejichž výrazy působí výjimečně životným dojmem.
Krajan (2024)
Režie: Pavel Sýkora, Viktor Horák
Přes střepy (2023)
Režie: Natálie Durchánková
Skutečný příběh ženy, která při násilném útoku téměř přišla o život, odhaluje hrůzy události i její následné emoční důsledky. Především se ale film zaměřuje na její cestu k překonání traumatu. Ukazuje sílu a odvahu, která je vlastní všem přeživších s podobnou zkušeností.
Furiant (2015)
Režie: Ondřej Hudeček
Dramatická historie zrodu uměleckého osudu Ladislava Stroupežnického, lemovaná masem, kostmi a krví. Černá komedie na motivy skutečné události, queer učebnice literatury a historická obrázková kniha v jednom.
< Zpět
Sdílet: