Zlatá rafička ze sklárny EVPAS

S radostí oznamujeme počátek naší spolupráce s rodinnou sklárnou EVPAS, která v letošním roce tvoří jedinečné festivalové ocenění Juniorfestu – ZLATÁ RAFIČKA.

tým JUNIORFESTufestivalový tým

30. 9. 2024

To se každoročně uděluje významným osobnostem, které se zasloužily o rozvoj filmové a televizní tvorby pro děti a mladé publikum.

Tato rafička je nejen symbolem uznání a úspěchu, ale také krásným uměleckým dílem, které odráží preciznost a vášeň našich sklářských mistrů.

Jsme hrdí, že můžeme spolupracovat s tak talentovaným týmem, který dokáže převést naši vizi do reality. Děkujeme všem, kteří se podíleli na tvorbě tohoto jedinečného ocenění. Vaše práce nás inspiruje a motivuje k dalším projektům!

Rodinná sklárna EVPAS vznikla již v roce 1988, kdy se mladý sklářský pár rozhodl jít proti tehdejšímu proudu. Už na střední škole jim došlo, že originálního skla je pramálo. Zlatohlávkovi, dnes již manželský pár se svou dcerou a synem, ale stále se stejnou myšlenkou: „Chceme vytvořit takové sklo, které při každém použití připomene speciální událost a vyvolá nezapomenutelné emoce. U kterého se člověk bude cítit výjimečně, a ne že pouze svírá řadový produkt každodenní potřeby.

V řádce dekád sklárna EVPAS prošla mnoha změnami, ale jednou z těch největších byl příchod Covid-19. Zde nebylo příliš na vybranou a velké změny byly jediným možným řešením, jak vzniklé existenční nepříjemnosti vyřešit.

Rodiče si přizvali na pomoc své děti a přebudovali vše, co již měli naučené a ověřené. Z prodeje skla do celého světa zamířili zpět do Čech. Toho chtěli docílit pomocí „oblékání“ skleněných výrobků. Prostřednictvím oblečení lidé vyjadřují svou náladu, postavení, pohled na svět, osobní vkus či emoce.
Tak proč setrvávat pouze u toho?

Velké odhodlání, ale i výzva, nejen pro rodinu Zlatohlávkových, ale i pro všechny členy této rodinné sklárny.
Většina sklářů pracovala se stejnými designy a technikami celý život, ale bez jakéhokoliv otálení se pustili do něčeho úplně nového.

Přijali tuto velkou výzvu, vymanili české sklo od nadbytečností a přežitků, zaměřili se na barevný kontrast, ale hlavně zachovali to co ho činí tak jedinečným, tradiční sklářské techniky.

Manželé Zlatohlávkovi se učili od svých dětí a děti přijímaly rady i zkušenosti svých rodičů.
Společně vybudovali nový začátek pro jejich rodinnou sklárnu.

Video:

Nahoru